УкраїнськаРусскийEnglish
Кам'янець-Подільський
Переказати кошти для допомоги Збройним Силам України з платіжної картки (Національний банк України)
 
Пульс Кам'янця-Подільського на Facebook - група Камянець-Подільський Онлайн
 

Наш Кам'янець-Подільський

        Кам’янець-Подільський належить до найдавніших міст України з майже тисячолітньою історією. Спочатку місто називалось просто Кам’янцем, в імені своєму утверджуючи свою сутність.

        Заповідна його частина - Старе місто - розташована на скелястому острові, висотою 20-30м, утвореному каньйоном річки Смотрич. Петлею, яка нагадує грецьку “омегу”, охоплює Смотрич Старе місто і розходиться по обидва боки від Замкового мосту.

        Замковий міст - міст, що лежить між двома правими берегами однієї річки - міст, який викликав немало суперечок щодо свого походження. За однією з гіпотез, міст було зведено римлянами у II столітті під час походу Траянового війська на Дакію.

        Використавши своєрідні та унікальні властивості ландшафту, для оборони міста, протягом століть військові інженери створили фортифікаційну систему, що немає аналогів у Європі.

        Невід’ємною частиною Старого міста, його перлиною, є Стара фортеця, яка стала візитною карткою Кам’янця-Подільського, його символом. Історія заснування фортеці починається в XII столітті. Немов продовження кам’яних скель височать башти фортеці. Одинадцять башт входять до складу фортеці, кожна має свою назву і свою історію. Так, наприклад, найвища башта названа Папською тому, що була збудована на кошти, виділені папою римським Юлієм II. Ще її називають Кармелюковою, бо в ній тричі був ув’язнений Устим Кармелюк. У Чорній (кутовій) башті знаходиться криниця глибиною 40 м і в діаметрі 5 м видовбана в скалі. Досі в її стінах збереглося величезне дерев’яне колесо з пристроєм для підняття води на поверхню.

Прочитати повністю...
Київ українськомовний: "швеці" на кожному кроці…
Written by Володимир   
ponedilok, 31 sichen` 2011

Цими днями працівника одеської ДАІ Олександра Швеця звільнили за те, що він охрестив українську мов "телячою".                         ...Зайвий раз дивуєшся, наскільки ж наші люди зробилися егоїстичними, що дозволяють собі відкритим текстом ображати і мову країни, в якій живуть, і всіх людей, які послуговуються нею щоденно. < em>Одеса – Одесою, здавалося б. Але насправді через аналогічне правопорушення могли б злетіти зі своїх посад чи не половина киян! Шкода лише, що обсяг пам'яті телефону не дозволяє записати на відео всіх… 

Один показовий випадок звільнення працівника органів внутрішніх справ жодним чином не залагодив питання неповаги до державної мови.   Ба, більше: деякі особливо затяті жертви радянської пропаганди, що на двадцятім році незалежності України продовжують жити за правилами червоної імперії, залементували про продовження українізації, насадження "профашистскіх настроєній" навіть чинною "біло-блакитною" владою. Ну, хоча б про її бездіяльність у поновленні прав "уґнєтьонних".   І не треба лізти далеко в пошуках прикладів.    Просто покатайтеся громадським транспортом у годину пік!

Вирішив поставити невеличкий експеримент над мешканцями свого рідного Києва… Точніше, не стільки над ними, скільки над собою – адже вже настільки звик до нерозуміння своєї українськомовності оточенням, що перестав узагалі помічати факти неповаги до себе.   Тож завдяки панові Швецю з Одеси мав чудовий день, об'їздивши столицю вздовж і впоперек найрізноманітнішими видами транспорту, заходячи чи не в усі принагідні крамнички й магазинчики в пошуках рідної мови.    Забігаючи наперед скажу: не знайшов.

1. "Западенцям" тут не місце

Розпочався мій невеличкий викривальний вояж Києвом із банальної поїздки Сирецько-Печерською гілкою метро.  Виїхавши на Південний міст, де на кілька хвилин з'являється покриття в мобільного телефону, вирішив дещо "завести" ранкову заспану публіку імітацією розмови по стільниковому: "Так, Сашко, привіт!.. Так, отримав. Та там усі ті документи російською, нічого не зрозуміло! Чого вони російською документи надсилають?! Ми що, не в Україні?.." Словом, такий собі гнів людини, яка буцімто не розуміє "братньої" мови – чим "ми" гірші за "них", що українською ні бельмеса?    Результат спектаклю не змусив довго чекати на себе.  Три чверті пасажирів – а особливо "місця в партері", які традиційно займають старші люди – невдоволено зиркнули на мене. Спершу мої попутники стримували емоції. Але невдовзі мимохідь таки вловив краєчком вуха невдоволене "западенци", що було кинуто мені напівпошепки однією з жіночок "віком за".                Дуже довго думав, чого ж мене сприйняли за приїжджого із Західної України? Ніби й характерного галицького "балаку" не маю, та й наче діалектизмів не вживав...   А відповідь насправді проста, як конструкція велосипеда.   Стереотип про "україномовність винятково Галичини" впродовж років нав'язувався народові інших регіонів "дбайливими" піарниками найрізноманітніших політичних сил чи окремих кандидатів: задля підвищення власних рейтингів політикани ладні на все.  І розділення України за будь-якою ознакою – у тому числі мовною – є "козирною картою" в їхніх брудних іграх.

2. Цитрина від помаранчі недалеко котиться

Як виявилося пізніше, ситуація в метрополітені була невеличкою розминкою.  Справжні пригоди розпочалися з мого прохання продати мені "соку цитрини" в одній продуктовій крамничці поблизу Золотих воріт. Опісля певного заціпеніння, що в нього поринула спантеличена продавщиця, я вислухав од неї цілий спіч, головною тезою якого стало останнє речення: "На сваєй чістай мові будіш со свайєй мамачкай размавлять!"   От тобі, читачу, і повага, і толерантність людей  роботі... А головне – усе ж правильно, на їхню думку.  Між іншим, невдоволення продавщиці, що його викликано винятково її незнанням мови, долучилися й покупці – обурювались, що я "своєй мовай" збираю чергу.    От так.  Біда, як відомо, сама не приходить. Перефразую: де одне правопорушення – там і ціла низка.  У тій горе-крамниці я став вимагати книгу скарг, яку мені надавати відмовилися. На прохання покликати директора продавщиця пояснила, що спілкуватися я буду лишень і тільки з нею, ні з ким більше, ніколи, ні за що, за жодних обставин і взагалі заледве не через її труп.  Урятував знайомий уже прийом – імітація розмови по мобільному, цього разу буцімто зі службою захисту прав споживачів. Пані коло каси вмить подобрішала й, з вибаченням за грубість, таки дала мені сік. Помаранчевий щоправда.   Проте близько, не сперечатимусь…

3. Меню та інші прикрості громадського харчування

Вирішив продовжити свої цікаві досліди в кав'ярні в районі Майдану Незалежності.  Ну, зайшов, сів як належить, закурив цигарку й після досить тривалого очікування отримав меню, написане російською мовою. На прохання замінити його українськомовною версією я дізнався, що такого в них у природі не існує.  Тоді, граючи дурника, раз-у-раз кликав офіціанта й просив пояснити мені значення тих чи інших слів із назв чи характеристики страв, перекласти їх українською. У нього виявилися певні проблеми з українською, тож перекладу слів "блинчики" і "клубничный мусс" я так і не отримав.  Урешті я таки "задовбав" офіціанта, що попросив мене податися геть. Вдумайтеся: усе через те, що вони не мають меню українською! Бавитися в розумного дурника мені сподобалося неймовірно. Продовжив уже просто неба. У лотку "Кава та чай" поцікавився, чи роблять вони віденську каву. "А вєдєнскую – ето какую?", – перепитала продавщиця. "Відень, пояснюю їй. – Місто таке. Столиця Австрії" – "Кофє по-вєнскі, што лі?" Мовчки киваю головою.  Пані схопила лють: "А шо, сразу так сказать сложно било?! Голову морочат тут… Нєт у нас!"

4. Київ – російськомовне місто

Вільний час скінчився, треба було човгати в справах буденних, тож стрибнув у метро й поїхав собі.  У вагоні в кишені задзвонив телефон, і я вже не удавано, а дійсно просив свого колегу написати статтю про русифікацію системи вищої освіти замість мене, бо, відверто кажучи, від мовних питань дещо втомився.    І тут стикнувся з незапланованим "швецем" – вродливою дівчиною десь мого віку. Вона, послухавши мою розмову, почала пояснювати з посмішкою, як же я помиляюся. "Київ – російськомовне місто, якщо ти не помітив!" – зауважила вона. А інші пасажири "за-ДА-кали"…     Так, дійсно, безглуздо відкидати, що маємо.    Столиця дійсно російськомовна, максимум – суржикомовна. Та чи позбавляє це права спілкуватися українською?!   Лишень упродовж кількох годин я стикнувся із чотирма – чотирма! – випадками неповаги через мову, якою звик спілкуватися. Причому щонайменше два з них – у магазині й у ятці з кавою – заслуговують на почесне звання "Синдром Швеця" і можуть потягти за собою відповідну розв'язку.  Але це саме той випадок, коли один у полі хоч і воїн, однак усіх не переможе. Утім, маємо позитивні тенденції.   Своїми мовними "реформами" владоможці активізували національну свідомість певної частини населення, що відзначають навіть експерти. Окрім цього, підростає моє покоління – те, котре не бачило "совка" і не звикло сліпо підкорюватися наказам "дяді".  От би нам іще трішечки поваги одне до одного…   Бо про яке там "Євро-2012" може йтися, якщо неспроможні навіть вивчити власної мови?! А англійська переважно взагалі, накульгуючи на обидві ноги, гепається й більше не підводиться…

Богдан Ковальчук, спеціально для УП                                              www.pravda.com.ua

 
Discuss (12 posts)
Київ українськомовний: "швеці" на кожному кроці…   31.01.2011 [02:11:21]
#29880
RE: Київ українськомовний: "швеці" на кожному кроці…   31.01.2011 [02:14:49]
...а Кам'янець, як дише?
#29881
Київ українськомовний: "швеці" на кожному кроці…   31.01.2011 [06:30:49]
А Кам'янець також, в основному,суржиком балакає, при чому суржик тут специфічний - це не український, а російський суржик.
Проте я помітила тенденцію до вивчення української і намагання(доволі успішне, до речі) її впроваджувати в повсякденному житті багатьох кам'янчан, які виросли у російськомовних сім'ях.
Плюс чиста українська мова викликає у переважної більшості співрозмовників у громадських місцях схвалення, навіть повагу деяку
#29882
Київ українськомовний: "швеці" на кожному кроці…   31.01.2011 [08:12:32]
А знаєте як соромно розмовляти із людьми зі Львівщини чи Тернопільщини, коли мимоволі проскакує суржик?
#29886
Київ українськомовний: "швеці" на кожному кроці…   31.01.2011 [10:35:16]
ага...
Хоча якщо порівняти Львів і Київ по мовах, то у Львові, якщо ти звернешся до них російською, то вони тобі й відповідають по-російськи і культурно, а Київ... Київ є Київ - як не крути...
#29896
RE: Київ українськомовний:   31.01.2011 [13:27:32]
Ліна написав(ла):
Цитата:
А знаєте як соромно...?

...ось свіжа "йолка"...

30.01.2011
Табачник рассказал о катастрофическом влиянии украинизации.

Министр образования Украины Дмитрий Табачник в ходе конференции "Культурно-языковое многообразие Украины – фактор стабильности и опережающего развития" в Симферополе заявил, что в Украине не должна проводиться политика насильственной украинизации. Как передает "Крымское агентство новостей", в частности Д.Табачник отметил, что украинизация и нарушение европейских норм языковой политики ведет "к оттоку мозгов из страны". "Насильственное выталкивание мозгов катастрофично для образования и культуры, потому что насильственно сворачивание двуязычия или многоязычия приводит к тому, что ряд людей считают для себя профессиональную научную, преподавательскую, творческую, культурную деятельность неинтересной, неперспективной. Так кто от этого выигрывает?" – подчеркнул он. При этом он заявил, что, по его мнению, в Украине недопустимо силовое навязывание одной идеологии всем гражданам. По словам Министра, начиная с 2005 года и до начала 2010 года в Украине официально поддерживалась одна идеология, несмотря на то, что многие граждане страны ее не поддерживали. "Ни один регион не имеет права навязывать другому свои взгляды в образовании, развитии культуры, развитии многообразия, почитании или отрицания тех или иных страниц истории", – заявил Д.Табачник. Он также отметил, что в Украине большой спектр культурных и образовательных интересов, поэтому задачей власти является обеспечение для граждан возможности глубокого и качественного изучения как украинского, так и любого другого языка.
#29903
RE: Київ українськомовний:   31.01.2011 [14:46:12]
Felorgas написав(ла):
Цитата:
ага...
Хоча якщо порівняти Львів і Київ по мовах, то у Львові, якщо ти звернешся до них російською, то вони тобі й відповідають по-російськи і культурно, а Київ... Київ є Київ - як не крути...

Було мені років 10, гостювала у маминого брата в Івано-Франківську. Я - російськомовна від народження, на той час говорила українською мало. Пішла по хліб. Звертаюся чемно до продавчині, дайте хлібчика, будь ласка... Дідусь у черзі так на мене подивився і сказав: "така гарна дівчинка, і такою псячою мовою говорить". Тоді мене це образило, але більше у Франківську я російською не говорила...

Про Табачника читати страшно, як можна називати національну ідею і рідну мову пригніченням чиїхось інтересів??? Чому українці не мають право на національну свідомість???

Син з садочка прийшов і говорить, що є в них діти, які не розуміють української і мама вимагає спілкуватися з дітьми російською. Моя дитина відмовилась спілкуватися з її дітьми, "Бо я українець і живу на Україні"... А дорослі цього не розуміють...
#29904
RE: Київ українськомовний:   31.01.2011 [17:26:45]
Вираз 'псяча' і 'свиняча' споріднює тих, хто таке говорить.
Одни кажуть від фобії інші від зневаги. Але ні перше ні друге поваги не викликає.
#29912
RE: Київ українськомовний: "швеці" на кожному кроці…   31.01.2011 [17:53:09]
Тарасе я з вами цілком згідна. Це я про культурний Захід як противагу некультурному Сходу. Є повсюди люди які щиро люблять свою націю, а є просто які цим виставляються. Я відношуся з повагою і до росіян і до поляків, і до інших народів, які проживають на території України, але мені хочеться, щоб вони ставилися з повагою до усього що стосується держави на території якої вони проживають.
#29913
RE: Київ українськомовний: "швеці" на кожному кроці…   31.01.2011 [20:16:28]
Того табачника треба замордувати, паскуду! А то вже страх встратив, паршива собака!
Творить хрен знає що вже!
Баран!

Като, то поодинокі люди! І знаєте, чому той дідусь вам так відповів??? А ви задумайтеся, якщо в роки СРСР масово все було російською, українську культуру, як таку забороняли, репресії... А дідусь усе це пам'ятає і вам сказав ""така гарна дівчинка, і такою псячою мовою говорить"", тобто вам він зробив комплімент, а про мову сказав, що псяча! Це як собаку кнутом заставляти, щоб він любив хазяїна... Він його буде боятися, слухати, але не любити...
Український народ наразі собака... ось тільки коли вона надумає загризти свою "ёлку-умікнилку" - це інше запитання)
#29917
RE: Київ українськомовний: "швеці" на кожному кроці…   31.01.2011 [20:43:11]
Все одно я з вами не можу погодитись. Випадок аналогічний тому, що обговорюється в статті. Будь-яка мова має право на існування, і мова не винна - винні носії мови. Чи моя мати - етнічна росіянка не має права ходити містом? Так вона не говорить українською, і ніколи не мала такої необхідності, але вона з повагою відноситься до нашої національної свідомості, бо ми визнаєм себе українцями. Справа не в мові, а у відношенні. Якщо людина не поважає іншу мову, як вона може вимагати поваги до своєї? Так утиски були, але це не виправдовує нічого. Не можна один злочин виправдовувати іншим.
#29918
RE: Київ українськомовний: "швеці" на кожному кроці…   14.03.2011 [11:51:58]
Депутат Держдуми РФ вважає двомовність небезпечною для суверенітету України!!!
11.03.2011

Голова комітету з міжнародних справ Державної Думи Росії Костянтин Косачев вважає небезпечним для суверенітету України надання російської мови статусу офіційної. Про це він сказав в інтерв'ю виданню "Профиль". "Очевидно, що якщо надати цій мові (російській) такі ж повноваження і свободи, як українській, то від цього могла би постраждати вже українська мова, що було б зовсім неправильно для долі державності, для суверенітету України", - зазначив Косачев.
При цьому він підкреслив, що не бачить конфлікту на мовному ґрунті й не чекає від Президента Віктора Януковича кроків, спрямованих на надання російській мові статусу офіційної.
#32449

You need to login or register to post comments.
< Prev   Next >

Дизайн та розробка Logic Land Ltd.

Меню
Кам'янець-Подільський
Блог
Політика
Комуналка
Статті
Каталог підприємств
Фото
Пошук на сайті
Листівки
Форум
Фестивалі
Карта сайта
Веб-майстру
Групи
Гостьова книга
Бронювання готелів
Партнери сайту
Інформери
Кам'янець-Подільський online
Обмін лінками - отримати код »

25/1 Сб
ночь
Пасмурно+1..+3 °C
745 мм
СЗ, 0-2 м/с
25/1 Сб
утро
Пасмурно0..+2 °C
746 мм
ЮВ, 0-2 м/с
25/1 Сб
день
Пасмурно+3..+5 °C
746 мм
ЮВ, 2-4 м/с
25/1 Сб
вечер
Облачно+2..+4 °C
746 мм
ЮВ, 2-4 м/с
  GISMETEO.RU  

Місцеві лінки
Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона
Едут в купе поезда Одесса – Санкт-Петербург питерец и старый одессит. Разговорились. Питерец показался одесситу приятным человеком. Подъ-зжают к пункту назначения, одессит говорит:
Експорт новин
Новини (RSS 1.0)
Новини (RSS 2.0)
Блог (RSS)
Форум (RSS)
Хто на сайті?
We have
10 guests online