УкраїнськаРусскийEnglish
Кам'янець-Подільський
Переказати кошти для допомоги Збройним Силам України з платіжної картки (Національний банк України)
 
Пульс Кам'янця-Подільського на Facebook - група Камянець-Подільський Онлайн
 
У календарі:
Нема подій
Ратуша
Written by Олег БУДЗЕЙ   
p'yatnytsya, 08 serpen` 2008

Усі пам'ятки Кам'янця-Подільського, як і будь-якого іншого старовинного міста, можна поділити на три великі групи: оборонні, культові та цивільні. Якщо серед кам'янецьких оборонних споруд чільне місце належить Старій фортеці, то серед цивільних - Ратуші. Уже розташування Ратуші в самісінькому центрі Старого міста підкреслює її провідну роль у житті середньовічного Кам'янця. І, справді, впродовж кількох століть у цьому будинку розглядалися найважливіші питання цивільного життя міста.

Слово "ратуша" українська мова запозичила з німецької при посередництві польської. І в цьому немає нічого дивного, адже Магдебурзьке право, тобто право міст створювати органи місцевого самоврядування, вперше було надано 1188 р. німецькому місту Магдебург. І вже звідси це право, яке часто називали також німецьким, поширилося в інші землі, зокрема через Польщу - в українські. Першим серед наших міст це право набув Володимир Волинський (1324 p.), другим - Санок (1339 p.), нині це польське місто, з яким Кам'янець активно дружить. Третім 1356 р. був Львів. А четвертим - наш рідний Кам'янець. Магдебурзьке право (не в повній мірі та не вживаючи самого терміну) йому надав литовський князь Юрій КОРІАТОВИЧ (разом з братом Олександром) грамотою, датованою листопадом 1374 р. Отож, від піонера українських "магдебуржців" - Володимира Волинського - ми відстали рівно на 50 років.

Однак реальне утвердження в місті Магдебурзького права розпочалося тільки після закінчення боротьби за Кам'янець між литовцями та поляками. Це суперництво остаточно завершилося 1434 р. приєднанням Центрального Поділля та Кам'янця до Польщі, створенням Подільського воєводства з центром у нашому місті та оголошенням Кам'янця королівським містом. За два роки до цього, 1432 p., польський король Владислав II Ягайло в грамоті кам'янецькому війту Георгію та його наступникам підтвердив права, надані місту грамотою Юрія Коріатовича.

Але повернімося до слова "ратуша". Це дещо підстругане німецьке Rathaus, де Rat - рада, a Haus - будинок. Тобто, ратуша - це будинок ради. Чи, кажучи по-сучасному, це "біла хата" - головний адмінбудинок міста.

Коли ж у нас збудовано Ратушу? Однозначної відповіді немає. Найобережніші дослідники традиційно називають XVI, найрадикальніші - XIV ст. Так, скажімо, у фотопутівнику "Кам'янець-Подільський державний історико-архітектурний заповідник" (1990 р.) Ольга ПЛАМЕНИЦЬКА доволі сміливо пише: "Поява ж міської ратуші припадає на середину або на другу половину XIV ст. Кам'янецька ратуша є найстарішою з тих, що збереглися в Україні". (Звичайно, львів'яни навряд чи згодяться з цим. Тим паче, що достеменно відомо, що їх дерев'яна ратуша 1381 р. уже горіла, отож з'явилася ще раніше). В останніх офіційних публікаціях (скажімо, в планах міста, виданих позаторік і цього року державним науково-виробничим підприємством "Картографія") час зведення Ратуші від XVI ст. додрейфував до XV ст. Традиційним є припущення, що спочатку кам'янецька Ратуша була дерев'яною. Ось це практично і все, що можна сказати про її першопочатки.

Пам'ятка має ще одну назву - Будинок польського магістрату. Адже тут до 1793 p., коли Кам'янець випав з утомлених польських рук прямісінько в підставлені російські долоні, розміщувався цей польський керівний орган (за винятком 1672-1699 pp., коли містом володіли турки). Часто цей магістрат називають русько-польським (чи навіть українсько-польським, зважаючи, що давньому слову "руський" відповідає сучасне слово "український"). Справді, був період, коли магістрати руської та польської громад міста з'єднали. Але, звісно, в цьому об'єднаному органі гору брали сильніші - поляки, тож магістрат, як його не називай, залишався за суттю польським.
Сама Ратуша складається з двох частин - двоповерхової споруди (власне, це і є ратуша - будинок ради) та восьмиярусної вежі-дзвіниці. Колись вони стояли окремо - на відстані 3 м одна від одної. Але після пожежі 1616 р. їх об'єднали в єдиний ансамбль.

Ратуша досить багата на приміщення: 10 - на першому поверсі, по 9 - на другому та в підвалі. Щоправда, сьогодні з 9 підвальних кімнат розчищено тільки три (в них 15 вересня 2001 р. відкрито експозицію "Суд середньовічного Кам'янця"). Крім того, є ще другий ярус підвалу - зовсім не розчищений: в ньому, за оцінками, має бути ще 9 кімнат. Цілком імовірно, що Ратуша має і третій ярус підвалів (адже будинки з триповерховими підвалами в Старому місті є: наприклад, той, який нині використовує Національний природний парк "Подільські Товтри").

Потребують вивчення й підземні ходи, які відходять від Ратуші. Ось що писав про них краєзнавець Сергій ШКУРКО: "Один веде до Вірменського ринку, другий - у протилежний бік, до Кафедрального костелу. Його виявили під входом у міську друкарню, на глибині близько 3 м. Підземні ходи дуже міцні, мають залізні двері, одвірки яких вискоблено з тесаного ракушечника". Крім цих - південного та північного, подейкують ще про два ходи від Ратуші - на схід і на захід.

Окрасою вежі є годинник, уперше встановлений ще у XVIII ст. Він мав два дзвони, які 1753 р. відлив з міді та срібла відомий львівський майстер Теодор ПОЛЯНСЬКИЙ (про це засвідчує напис на самих дзвонах). Один з них важить 101 ц, другий - 93 ц. Подарував дзвони місту теребовлянський староста Міхал Франтішек ПОТОЦЬКИЙ, відкупивши їх у Домініканського костелу. Годинник, як писав у щоденнику Юліан ЛОТОЦЬКИЙ, слугував для визначення часу люду всього міста та його передмість. Але 1818 р. сталася біда. Правда, спочатку була велика радість: надійшла звістка, що місто має відвідати Олександр І. Бажаючи вразити царя, кам'янчани перемудрили і так ілюмінували Ратушу, що в ніч з 24 на 25 квітня (за старим стилем) вона загорілася. На щастя, ніч була тиха, не було вітру, і пожежа обмежилася однією Ратушею. Але годинник надовго замовк. 1850 р. Ратушу знову спіткала пожежа. Відомо, що годинник на вежі відновили 1884 р. Постраждали Ратуша та її годинник й під час останньої війни. Нині один дзвін зберігається в музеї, а другий ми щогодини можемо чути.

У давнину на вежі Ратуші був годинник на рівні четвертого ярусу. Це 1981 р. було виявлено під час реставрації Ратуші. Механізм годинника не зберігся, але реставратори в пам'ять про нього з трьох боків вежі (крім південного) встановили циферблати на рівні четвертого ярусу.

Ратуша - це цікавий сплав різностильових нашарувань - ренесансу, бароко, ампіру - на первісній готичній споруді. Її західний фасад прикрашають сходи та аркада, складені з білого тесаного каменю. Сходи ведуть на відкриту галерею з балюстрадою, вирішеною з надзвичайною майстерністю, що засвідчує високий рівень каменотесного ремесла.

Знаменитий військовий інженер і архітектор Ян де ВІТТЕ теж залишив слід в історії Ратуші: він її перебудовував у середині XVIII ст. Над входом на другий поверх вмуровано меморіальну плиту, латинський напис якої скупо повідомляє: "Реставрацію ратуші подільської проведено коштом воєводства. Кам'янець. Року Божого 1754". Зверху зображено старовинний герб Поділля - усміхнене сонце.
У 1870-1917 pp. у Ратуші розміщувалося міське поліційне управління, а підвали використовували для попереднього ув'язнення затриманих. Тому навіть вулиця, яка вела звідси до Губернаторського майдану, називалася Поліційною.

1967 р. другий поверх Ратуші став однією з філій нашого історичного музею-заповідника. Тут постійно відбуваються мистецькі виставки. А 18 травня 2002 р. Ратушу - колишній українсько-польський магістрат - доповнив виразний вірменський акцент: підприємець Артур ГАСПАРЯН на першому поверсі відкрив кафе "Ратуша".

Найближчим часом будинок очікують серйозні зміни: після капремонту на другому поверсі планується розмістити нумізматичний відділ музею, обладнати зал для прийому чужоземних делегацій, відновити обстановку засідань середньовічного магістрату.

Олег БУДЗЕЙ, "ПОДОЛЯНИН", 12 вересня 2003 р.

 
Discuss (1 posts)
Ратуша   14.01.2009 [10:04:36]
Обговорення статті: Ратуша

Обговрорення ходу реконструкції Кам'янець-Подільської ратуші в 2008 році на нашому форумі (+ФОТО)

Обговрорення ідеї реконструкції 2008 року та прорівняння з ратушами інших міст. (+ФОТО)

Саму реконструцію ратуші почали в вересні 2008 року і закінчили в грудні 2008 року. (+ФОТО)
#3094

You need to login or register to post comments.

Дизайн та розробка Logic Land Ltd.

Меню
Кам'янець-Подільський
Блог
Політика
Комуналка
Статті
Каталог підприємств
Фото
Пошук на сайті
Листівки
Форум
Фестивалі
Карта сайта
Веб-майстру
Групи
Гостьова книга
Бронювання готелів
Партнери сайту
Інформери
Кам'янець-Подільський online
Обмін лінками - отримати код »


Експорт новин
Новини (RSS 1.0)
Новини (RSS 2.0)
Блог (RSS)
Форум (RSS)
Хто на сайті?
We have
19 guests online